Switch to EN

Jak zrobic kombuche w domu?


Lubisz eksperymentować w kuchni? W takim razie koniecznie sprawdź przepis i zrób własną kombuchę w domu! Oczywiście łatwiej jest skosztować ją gotową, prosto ze szklanej butelki (na przykład od KOKO Kombucha), ale czasami warto próbować nowych rzeczy i zdobywać nowe doświadczenia. Dzisiaj dowiesz się, jakich składników będziesz potrzebować oraz co dokładnie należy zrobić, aby cieszyć się wyjątkowym napojem, jakim jest kombucha.



Lista składników i potrzebnych akcesoriów



Oto, co musisz mieć w swojej kuchni, żeby przygotować kombuchę:

1) Herbata czarna lub zielona, dobrej jakości, najlepiej liściasta. Ważne żeby nie była aromatyzowana. Pamiętaj, że skład gotowej kombuchy zależy głównie od tego jakiej herbaty użyjesz. Podstawowe proporcje to 6-9gram herbaty na litr. Im delikatniejsza herbata tym więcej trzeba użyć.

2) 3 litry wody najlepiej, aby była filtrowana.

3) Cukier biały lub trzcinowy. Niezbędny do przeprowadzenia procesu fermentacji, pełni funkcję pożywienia dla całego procesu. Ilość 50-80gram na litr. Jest to kwestia indywidualna, tutaj musisz eksperymentować i znaleźć swoje idealne proporcje.

4) SCOBY gotowa kombucha, która zadziała jako starter. Aby rozpocząć proces niezbędne są dobroczynne bakterie i drożdże, które się w niej znajdują. Dzięki nim cukier i związki obecne w herbacie przekształcają się w szereg kwasów organicznych odżywiających nasz organizm. Potrzebna ilość startera to około 15-20% objętości naparu z herbaty. Gotowy nastaw powinien mieć smak herbaty z cytryną. Pamiętaj, że lekkie zakwaszenie herbaty pomaga uniknąć powstawaniu pleśni.

5) Szklany słoik proces fermentacji najlepiej przeprowadzać w szklanym słoju. Zalecamy unikania plastikowych naczyń. Najlepiej użyj nowego słoja i przed użyciem nie zapomnij go wyparzyć.

6) Ściereczka, cienki ręcznik lub szmatka do przykrycia słoika.

7) Duża gumka recepturka do utrzymania ściereczki na swoim miejscu.


Przepis do odtworzenia w domu – krok po kroku




  • Zaparz herbatę w naczyniu, odcedź fusy i przelej do słoja.
  • Następnie dodaj cukier. Dobrze wymieszaj do rozpuszczenia całego cukru. Odczekaj aż napar wystygnie, ale nie wkładaj go do lodówki ani w inne zimne miejsca. Powinien mieć temperaturę pokojową; kiedy już ją osiągnie, wlej do niego grzybek fermentacji (SCOBY) wraz ze starterem, w którym był dotychczas umieszczony.
  • Przykryj słoik ściereczką i zabezpiecz ją gumką recepturką. Odstaw słoik do ciemnego miejsca, ale koniecznie weź pod uwagę, by nie było zbyt chłodne. Jego temperatura nie może być mniejsza niż 18C. Zatem lodówka czy chłodna piwnica zdecydowanie odpadają.
  • Pamiętaj, że musi mieć dostęp świeżego powietrza.
  • Herbata może fermentować od 1 do 4 tygodni. Skąd będziesz wiedzieć, że kombucha jest gotowa? To proste... musisz po prostu spróbować! Kiedy robi się przefermentowana, staje się lekko octowa i mniej słodka. Im chłodniejsze pomieszczenie, tym dłuższy proces fermentacji.

Przypominamy, że jako starter z powodzeniem możesz użyć KOKO Kombuchy KLASYK lub YERBA. Jest niepasteryzowana dlatego wszystko co najważniejsze jest w niej żywe. Sam “grzybek herbaciany” nie jest konieczny do rozpoczęcia przygody z domową kombuchą.

Teraz już wiesz, że przygotowanie fermentowanej herbaty w domu wcale nie jest trudne i nie wymaga poszukiwania tajemniczych, trudno dostępnych składników w Internecie. Orzeźwiający, niesamowicie smaczny i oryginalny napój własnej roboty jest w zasięgu Twojej ręki!


Kup koko kombuche

Sprawdź również nasze pozostałe produkty

KOKO Kombucha Klasyk Żywa Herbata
Kup Teraz

Klasyk, 330 ml

KOKO Kombucha Imbir Żywa Herbata
Kup Teraz

Imbir, 330 ml

KOKO Kombucha Yerba Żywa Herbata
Kup Teraz

Yerba, 330 ml

KOKO Kombucha Cascara Żywa Herbata
Kup Teraz

Cascara, 330 ml